ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1398/01/19

خبرها » عبور ۳ میلیون خودرو از آزادراه‌های مجهز به سامانه هوشمند پرداخت عوارض


حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو در ایام نوروز امسال از ۴ بزرگراه کشور که مجهز به سامانه پرداخت عوارض هوشمند شده‌اند، عبور کرده‌اند.

 

سامانه هوشمند پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور از بامداد روز ۲۸ اسفند سال گذشته در ۴ بزرگراه کشور به بهره‌برداری رسید و بدین ترتیب مسافران توانستند از ۴ بزرگراه تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین و قزوین-زنجان بدون توقف در عوارضی عبور کنند و عوارض عبور خود را به صورت الکترونیکی بپردازند.

 

سهیل مظلوم، مدیرعامل شرکت سپندار و مجری «طرح پرداخت نوین در آزادراه‌ها» با اعلام اینکه با اجرا شدن این طرح از ابتدای فروردین سال ۹۸ بیش از ۳ میلیون خودرو از ۴ بزرگراه مجهز به پرداخت عوارض هوشمند عبور کرده‌اند، در خصوص وضعیت پرداخت خودروهایی که پرداخت آنلاین عوارض را انجام نداده‌اند به پیوست گفت: «از روز گذشته (۱۶ فروردین) ارسال پیامک به مالکان این خودروها برای پرداخت عوارض آغاز شده که تاکنون بیش از ۱.۵ میلیون پیامک ارسال شده  و این روند تا فردا ادامه خواهد داشت.»

 

پس از اجرایی شدن این طرح در این بزرگراه‌ها هیچ‌کدام از مسافران نوروزی برای پرداخت عوارض توقف نکردند و مقرر شده تا پیامک‌های پرداخت عوارض برای آنان ارسال شود. طبق گفته مجری طرح تجهیز آزادراه‌های کشور به سامانه‌های هوشمند پرداخت عوارض، به دلیل اجرای ناگهانی این طرح در روزهای پایانی سال امکان اطلاع‌رسانی دقیق و همه جانبه از طریق رسانه‌های گروهی وجود نداشت اما ارسال پیامک خودش می‌تواند یک اطلاع‌رسانی کامل باشد. 

 

 قرار بود تا پایان سال ۹۷ تمامی ۷ بزرگراه کشور به سامانه هوشمند پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور (ETC) مجهز شوند؛  اما فعلا تنها در ۴ بزرگراه این سامانه به بهره‌برداری رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت سپندار و مجری «طرح پرداخت نوین در آزادراه‌ها» همچنین  درباره دریافت پیامک اشتباه از سوی مالکان خودروهایی که از این آزادراه‌ها عبور نکرده‌اند نیز به پیوست اعلام کرد : «این افراد می‌توانند با شماره تلفن ۶۳۴۶۸۵۳۱ تماس گرفته اعلام دریافت پیامک اشتباه برای پرداخت عوارض و درخواست بازبینی کنند.»

 

در همین زمینه نیز معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده که مالکان خودروهای عبوری از  چهارآزاد اعلام شده، تا ۲۴ فروردین‌ ماه عوارض خود را پرداخت نکنند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. سید حسین میرشفیع همچنین گفته است که تا ۲۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، به مالکان خودروها فرصت داده شده تا عوارض الکترونیکی این چهار آزادراه را پرداخت کنند و در صورتی که نسبت به این مساله اقدامی از سمت این افراد صورت نگیرد ابه میزان ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

 

 

 

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید